Leeuwarden, Nieuwe Oosterstraat 28 - Evangelisch-Lutherse Kerk: verschil tussen versies
Uit Reliwiki
(opmaak) |
(cat) |
||
Regel 1: | Regel 1: | ||
[[Categorie:Object]] | [[Categorie:Object]] | ||
[[Categorie:MetKaart]] | [[Categorie:MetKaart]] | ||
[[Categorie:Rijksmonument]] | |||
[[Categorie:PKNEL]] | [[Categorie:PKNEL]] | ||
[[Categorie:Leeuwarden]] | [[Categorie:Leeuwarden]] | ||
Regel 10: | Regel 11: | ||
! colspan="2" style="background-color:#517398; color:white;" | Algemene gegevens | ! colspan="2" style="background-color:#517398; color:white;" | Algemene gegevens | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Genootschap : | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Naam kerk: | ||
| style="text-align:top; background-color: | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | ||
|-valign="top" | |||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Genootschap: | |||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | PKN Evangelisch Lutherse kerk | |||
|-valign="top" | |||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Provincie: | |||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Friesland | |||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Gemeente : | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Gemeente: | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Leeuwarden | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Leeuwarden | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Plaats : | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Plaats: | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Leeuwarden | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Leeuwarden | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Adres : | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Adres: | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Nieuwe Oosterstraat 28 | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Nieuwe Oosterstraat 28 | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Postcode: | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | 8911KN | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Jaar ingebruikname : | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Jaar ingebruikname: | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | 1774 | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | 1774 | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Architect: | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color: | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Huidige bestemming: | ||
| style="text-align:top; background-color: | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | kerk | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color: | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Monument status: | ||
| style="text-align:top; background-color: | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Rijksmonument {{Rijksmonument|24281}} | ||
|} | |} | ||
Versie van 11 dec 2014 22:52
Algemene gegevens | |
---|---|
Naam kerk: | |
Genootschap: | PKN Evangelisch Lutherse kerk |
Provincie: | Friesland |
Gemeente: | Leeuwarden |
Plaats: | Leeuwarden |
Adres: | Nieuwe Oosterstraat 28 |
Postcode: | 8911KN |
Jaar ingebruikname: | 1774 |
Architect: | |
Huidige bestemming: | kerk |
Monument status: | Rijksmonument 24281 |
Geschiedenis
Verving oude kerk uit 1681.
Monumentomschrijving Rijksdienst
Evangelisch Lutherse Kerk. Eenvoudig 18e eeuws zaalgebouw met puntgevel aan de N. Oosterstraat; hier grote cartouche Anno 1774.In de kerk preekstoel, orgel met Hoofdwerk en Bovenwerk, in 1869 gemaakt door L. van Dam en Zonen, met betimmering en koperen lezenaar, alles XVIII.In de consistorie marmeren schoorsteenmantel en 13 houten wapenschilden. Achter het orgel groot geschilderd memoriebord voor eerste predikant Ds A. Moeller
Gebouwomschrijving SKKN
Het kerkgebouw van de Evangelisch Lutherse gemeente te Leeuwarden is gebouwd in 1774 naar ontwerp van de r.k. stadsarchitect Van Nooteboom (1733 - 1812), met financiële steun van vooral de gemeente te Amsterdam. Hieraan herinnert de gedenksteen in de voorgevel. Het eenvoudige gebouw, een zaalkerk met galerijen, vervangt een oudere kerk uit 1681, gefinancierd door Andreas Moeller, wiens rouwbord thans nog in de kerk hangt. De kerk werd in 1994 gerestaureerd.
Externe links
Afbeeldingen
- Exterieur
- Interieur