Easterein, Tsjerkebuorren 2 - Martinikerk: verschil tussen versies
Uit Reliwiki
(cat,) |
(cat) |
||
Regel 3: | Regel 3: | ||
[[Categorie:Rijksmonument]] | [[Categorie:Rijksmonument]] | ||
[[Categorie:PKNH]] | [[Categorie:PKNH]] | ||
[[Categorie:NH kerkh]] | |||
[[Categorie:Easterein]] | [[Categorie:Easterein]] | ||
[[Categorie:Gemeente Littenseradiel]] | [[Categorie:Gemeente Littenseradiel]] | ||
Regel 11: | Regel 12: | ||
! colspan="2" style="background-color:#517398; color:white;" | Algemene gegevens | ! colspan="2" style="background-color:#517398; color:white;" | Algemene gegevens | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Naam kerk: | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Martinikerk | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Gemeente : | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Genootschap: | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | PKN Hervormd | |||
|-valign="top" | |||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Provincie: | |||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Friesland | |||
|-valign="top" | |||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Gemeente: | |||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Littenseradiel | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Littenseradiel | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Plaats : | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Plaats: | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Easterein. | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Easterein. | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Adres : | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Adres: | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Tsjerkebuorren 1, 8734GX | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Tsjerkebuorren 1, 8734GX | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Postcode: | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Inventarisatienummer: | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | 09416 | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Jaar ingebruikname: | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | 14 e | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Architect: | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | Huidige bestemming: | ||
| style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | | | style="text-align:top; background-color:Lightgrey; width:200px;" | kerk | ||
|-valign="top" | |-valign="top" | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Monument | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Monument status: | ||
| style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Rijksmonument {{Rijksmonument|21548}} | | style="text-align:top; background-color:#DCEAEA; width:200px;" | Rijksmonument {{Rijksmonument|21548}} | ||
|} | |} | ||
Versie van 13 dec 2014 20:19
Algemene gegevens | |
---|---|
Naam kerk: | Martinikerk |
Genootschap: | PKN Hervormd |
Provincie: | Friesland |
Gemeente: | Littenseradiel |
Plaats: | Easterein. |
Adres: | Tsjerkebuorren 1, 8734GX |
Postcode: | |
Inventarisatienummer: | 09416 |
Jaar ingebruikname: | 14 e |
Architect: | |
Huidige bestemming: | kerk |
Monument status: | Rijksmonument 21548 |
Geschiedenis
Herv. KERK EN TOREN op omgracht kerkhof. De Martinikerk heeft de bijnaam “Kathedraal onder de Friese Dorpskerken”. De kerk met toren uit 1688 is geheel omgracht.
Exterieur
Gotisch kerkgebouw met oudere onderdelen uitwendig in de 19de eeuw grotendeels bemetseld; tegen de noordzijde van het vijfzijdig gesloten schip vroeg-gotische sacristie met verdieping onder zadeldak tegen topgevel met klimmende nissen, in de topgevel spitsboognissen uit de 13e eeuw; aan de westzijde in 1688 herbouwde toren. Klokkenstoel met gelui van twee klokken, waarvan één van S. Butendiic, 1468, diam. 136 cm. en één van J. Noteman, 1645, diam. 130 cm. Mechanisch torenuurwerk D. Wielinga, Franeker, 1955.
Interieur
In het koor van de kerk staat een rijk met Renaissancesnijwerk versierde en beschilderde zg. kraak uit 1554 en blijkens opschrift gemaakt door Hein Hagart. Voorts bezit de kerk preekstoel met achterschot en klankbord; op de kuip gesneden figuren van Geloof, Hoop en Liefde; gesloten doophek met festoenen op de pilasters. Vier 17e eeuwse, overhuifde herenbanken, enige eenvoudige banken met paneelwerk. Een aantal 17de en 18de eeuwse grafzerken. Drie koperen kronen.
Orgel
Orgel met Hoofdwerk, Bovenwerk en vrij Pedaal, in 1870 gemaakt door Willem Hardorff.
Externe links