Itteren, Brigidastraat 66 - Martinus
Uit Reliwiki
| Algemene gegevens | |
|---|---|
| Naam kerk: | Heilige Martinus |
| Genootschap: | (RKK) Rooms-Katholieke Kerk in Nederland |
| Provincie: | Limburg |
| Gemeente: | Maastricht |
| Plaats: | Itteren |
| Adres: | Brigidastraat 66 |
| Postcode: | 6223HD |
| Jaar ingebruikname: | 1784 |
| Architect: | Soiron, M. |
| Huidige bestemming: | kerk |
| Sonneveld-index: | |
| Monument status: | Rijksmonument 28079 |
| Bouwjaar: | 1784 |
| Type: | Kerk |
| Functie: | Religieus |
Geschiedenis
Toren 1893, uitbreiding 1926.
Bedevaartsplaats
Mogelijk al sinds de 19e eeuw kwamen op 1 februari boeren uit Itteren en omgeving en uit de Belgische grensstreek naar de Martinuskerk om hun vee te laten zegenen. In 1998 bestond een dergelijk gebruik nog op de eerste zaterdag na 1 februari, maar was deze zegening van kleine huisdieren meer een lokaal en enigszins folkloristisch gebruik geworden.
Monumentomschrijving Rijksdienst
R.K.KERK, in 1784 gebouwd door M. Soiron, in 1893 uitgebreid. Communiebank, 1849, preekstoel, plm 1800, orgelgalerij XIX A.
Orgels
Huidig orgel
Het huidig orgel is gebouwd door Verschueren Orgelbouw in 1965 voor de OLV Goede Raad kerk in Maastricht (Malpertuisplein). In 2002 is het orgel geplaatst in de St. Martinuskerk in Itteren.
Vorig orgel
Het oorspronkelijke orgel in de St. Martinuskerk te Itteren is gebouwd door Gebr. Vermeulen in 1924. Het binnenwerk is verwijderd, de orgelkas is nog aanwezig.
